اخبار ماشین آلات راهسازی و معدنی

مهندسی معکوس در تولید ماشین‌آلات معدنی تاثیری ندارد

دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران گفت: ماشین‌آلات معدنی در افزایش بهره‌وری و کم کردن هزینه بسیار موثر هستند و اکنون ماشین‌آلات قبلی جای خود را به نسل چهارم این بخش داده اما ایران در این زمینه نسبت به کشورهای دیگر از گوی رقابت بازمانده است.

سعید عسکرزاده با اشاره به استفاده مهندسی معکوس درساخت ماشین‌آلات معدنی افزود: بهترین حالت تولید و ساخت ماشین‌آلات داخلی، بکارگیری مهندسی معکوس است اما در عین حال حتی با بکارگیری مهندسی معکوس باز هم باید با قطعات اصلی مثل موتور، گیربکس و قطعات اصلی و تاثیرگذار در ساخت ماشین را به‌صورت کامل و مجموعه‌ای وارد کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از طریق مهندسی معکوس در کشور ماشین‌آلات معدنی تولید کنیم تولیدات ما با توجه به سرعت پرشتاب فناوری، در حد تولیدات و ماشین‌های قبلی خواهد ماند درحالیکه در دنیا نسل‌های جدیدی از ماشین‌آلات وارد بازار شده است.

این فعال معدنی گفت: دنیای فناوری و اینترنت هم جای خود را در حوزه معدن بازکرده است و ماشین‌آلات معدنی جدید و نسل چهارم به‌تدریج جای ماشین‌آلات قبلی را گرفته‌اند و با حذف آنها عملیات معدن کاری حال حاضر فاصله زیادی با دوران پیشین خود پیدا کرده است.

عسکرزاده افزود: رقابت در تولید ماشین‌آلات معدنی با دیگرکشورها زمانی برای تولیدکنندگان داخلی متصور است که شرایط تولید برای هر دو برابر باشد درحالیکه هر روز این فاصله عمیق ترمی شود، تولیدات حرفه‌ای در حوزه ماشین‌آلات معدنی درحال‌حاضر به‌صورت تخصصی توانسته‌اند در حوزه سلامت، حفاظت از جان و سلامت معدنکار در هنگام فعالیت معدنی، افزایش بهره‌وری و کم کردن هزینه تولید موثر باشند اما ماشین‌آلات تولید داخل ما مهندسی معکوس را پشت سر می‌گذارند.

وی ادامه داد: با توجه به این شرایط نباید انتظار داشت بین تولیدکنندگان داخلی با تولیدکنندگان دیگر کشورها رقابت باشد زیرا رقابت در تولید زمانی معنا دارد که تولیدکنندگان به‌صورت برابر از فناوری و دانش روز بهره‌مند باشند و از این دانش در تولید استفاده کنند.

منبع: روزگار معدن – ۱۳ دی ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *